Yazıcı Çeşitleri

Yazıcı, bilgisayar donanımında kullanılan harici bir birimdir. Bilgisayarda hazırlanan yada bulunan dijital görüntüleri veya metinleri kağıt üzerine baskılamaya yarar. Genellikle bilgisayara yazıcı kablosu, bluetooth teknolojisi veya USB ile bağlanır. Bazı yazıcıların fotokopi çekme, tarama ve faks çekme gibi özellikleri de vardır. Birkaç tip yazıcı çeşidi vardır. Bunlar karakter yazıcılar, nokta vuruşlu yazıcılar, mürekkep püskürtmeli yazıcılar ve lazer yazıcılardır.
Karakter yazıcılar ilk yazıcı türüdür ve daktiloya benzer. Çalışma prensibi de daktilo gibidir. Düşük hızı ve sınırlı grafik baskı yeteneğinden dolayı günümüzde çok tercih edilmemektedir.
Nokta vuruşlu yazıcılar, günümüzde genellikle muhasebe kayıtlarını tutmak amacıyla kullanılır. Yazıcıda bulunan iğnelerin, mürekkepli şeride vurması ve kağıt üzerine baskı yapmasıyla çıktı alınır. Aynı anda birden fazla kopya alınabilir.
Mürekkep püskürtmeli yazıcılar, çalışma prensibi olarak nokta vuruşlu yazıcılar ile benzerlerdir. Diğer yazıcılara göre daha küçük ve daha sessiz çalışırlar. Renkli çıktı verme özelliğinden dolayı son derece yaygın olarak kullanılır. Kullanılan püskürtme yöntemine göre; piezoelektrik, ısıl ve sürekli gibi türleri mevcuttur.
Lazer yazıcılar, çıktı almak için lazer ışınları kullanılan, yüksek hızlı yazıcı türüdür. Fotokopi makinesine benzer çalışma prensibi vardır. Renkli baskı da yapabilmeleri, hızlı ve hesaplı olmalarından dolayı ticari yada bireysel kullanıcılar tarafından yaygın olarak tercih edilmektedir.
Yazıcı almadan önce kullanım amacınızı belirlemeniz gerekir. Eğer yazıcı ile birlikte tarama yapmak yada fotokopi çekmek de istiyorsanız çok fonksiyonlu yazıcılardan alarak, cihazları tek tek alma maliyetinden kurtulabilirsiniz. Yazıcı fiyatları, yazıcının özelliklerine göre değişiklik gösterir. Baskı kalitesi, baskı hızı, renkli baskı, yazıcı fonksiyonları; yazıcı fiyatlarını etkileyen maddelerden bazılarıdır.