Tarayıcılar

Tarayıcı, içerisine yerleştirilen bir resmi veya yazıyı analiz ederek dijital ortam içerisine aktarmaya yarayan bilgisayar donanımıdır. Günümüzde tarayıcılar genellikle CCD veya CIS algılayıcı kullanmaktadır. Tarayıcıların çalışma ilkeleri basittir. Taranacak nesne (kağıt), üst tarafından alta doğru satır satır ışığa duyarlı elektronik elemanlar tarafından taranarak sayısallaştırır. Tarayıcının daha iyi yapılabilmesi için nesne, bir ışık kaynağı ile aydınlatılır. Taranması istenen görüntü, üzerinden ışık kaynağı geçtikten sonra bir mercek aracılığıyla, fotoelektrik hücrelerden oluşmuş bir görüntü algılayıcı (image sensor) üzerine düşürülür. (Yani, ışık değerleri ölçülür, ölçüm değerine göre bir voltaj değeri üretilir.) Değişen voltajlarda elektrik impals üreten bu algılayıcı, daha ışıklı ve daha açık tonlardaki desenleri yüksek voltajla, koyu desenleri ise düşük voltajla gösterir. Analog voltaj sinyali, bir tür modem gibi işleyen analog-sayısal dönüştürücü yongası ile sayısallaştırılarak bilgisayarın belleğine aktarılır. Sinyaller, görüntü dosyası formatında disk ortamına kaydedilir. Daha sonra bu dosya üzerinde görüntü programları ile işlem yapabilirsiniz. Tercihe göre yüksek veya düşük çözünürlükte, renkli veya renksiz tarama gibi gereksinimlerinize bağlı kullanım özellikleri mevcuttur. Diğer adıyla Scanner olarak bilinen tarayıcılar genellikle bilgisayara USB yardımıyla bağlanır. Tarayıcılar ile elinizdeki bir belgeyi bilgisayara aktarabilir, yeniden yazmanıza gerek kalmadan belge üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. Tarayıcılar farklı çeşit ve özellikte bulunabilirler. Masaüstü tipi olduğu gibi el tipi tarayıcılar da mevcuttur. Gelişen teknoloji ile birlikte kalem tipi tarayıcılar da üretilmiştir. Tıpkı monitörler ve lazer yazıcılar gibi, tarayıcılarda da görüntüler çok küçücük noktalardan oluşur. Yani aynı şekilde, birim alana düşen nokta sayısı ne kadar yüksekse, elde edilen görüntü o kadar kaliteli olacaktır.
Tarayıcılar sayesinde dijital ortamda dosyalama işlemi yapılırken harcanan zaman ve masraflar sıfırlanır. Bilgi transferi yazılı ortamdan hatasız şekilde dijital ortama aktarılır. Belge kayıplarına karşı önlem alınmış olur. Bu sayede belge yıpranmalarının da önüne geçilmiş olur.
Tarayıcı seçerken kullanım alanınızı belirlemelisiniz. Tarayıcının dpi oranına dikkat etmelisiniz. Dpi, bir inç başına kaç tane noktanın düştüğünü ifade eder. Dpi ne kadar yüksek olursa taradığınız dökümanın kalitesi de o derece yüksek olacaktır. Genellikle yazılı belge tarayacak ve bu belgeleri dijital ortamda düzenleyecekseniz OCR yazılımının olup olmadığına dikkat etmelisiniz. İngilizce Optical Character Recognition yani Optik Karakter Tanımanın kısaltılmış hali olan OCR; scanner ile taranmış olan dökümanlardaki yazıların Word, text gibi dosyalara dönüştürülmesini sağlar. Uyumlu işletim sistemlerinin neler olduğuna bakmanızı ve kendi kullandığınız/kullanacağınız işletim sistemlerini destekleyen bir ürün almanızı tavsiye ederiz.