Seçim Özeti
Toplam :
0.00 TL

Satın Al

Seçimi Sıfırla

Klavyeler

Klavye Nedir ?

Bilgisayar klavyesi, bilgisayarla kullanılan birincil giriş aygıtlarından biridir. Elektrikli bir daktiloya benzer şekilde, klavye harf, rakam ve sembollerin yanı sıra diğer işlevleri de yapan düğmelerden oluşur. Tuş takımı olarak da adlandırılan Klavye; bilgisayarın ve diğer elektronik aygıtların en önemli giriş ögesi olarak kabul edilir.
Türkçe için yaygın olarak kullanılan iki farklı klavye tipi mevcuttur. Bunlardan biri Q Tipi Klavye diğeriyse F Tipi Klavye'dir. Birçok devlet kurumunda ve resmi kuruluşlar içerisinde Türkçeye daha kolay şekilde uyum sağladığı kabul edildiği için F tipi klavye kullanılmaktadır. Ülkemizde bilgisayar kullanıcılarının büyük kısmı ise Q tipi klavyeyi kullanmayı alışkanlık haline getirmiştir. Her iki klavyenin üzerinde de 91 adet tuş bulunmasına karşın bu klavyelerde harflerin dağılımı farklı yerlerdedir.

Mekanik Klavye Nedir ?

Mekanik Klavye, tuşların her birinin altında bir switch mekanizması bulunan, yüksek kalite üretimli klavyeler ve giriş donanımıdır. Mekanik klavye, tipik olarak yaylı, anahtar şalterleri olan yüksek kaliteli bir klavyedir. Yani normal klavyelerden farklı olarak her tuşa ait mekanik bir anahtar bulunur, bu yüzden tuş hassasiyeti ve hissiyatı normal klavyelere göre çok daha fazladır.

Klavye Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Öncelikle klavyeyi hangi amaçla kullanacağınıza karar verin (oyun, yazı vs.) Kullanım amacınızı belirleyip tercih seçeneğinizi azalttıktan sonra bütçenizi ayarlayın, çünkü klavyelerde fiyat aralığı çok geniştir. Mekanik klavyeler son zamanlarda ağırlıklı olarak oyuncular tarafından tercih ediliyor çünkü mekanik klavyelerin tepkime süreleri oldukça kısa. Çıtayı devamlı yükselten mekanik klavyelerin tuşları, fonksiyonları, yazma metodları, tuş yapısı, PCB tahtası ve LED ışıklandırması derken git gide kullanıcılar arasında tercih edilir hâle geliyor. Oyuncular dışında bilgisayar başında iş yapan ve vaktinin çoğunu bilgisayar ile geçiren kişilerde mekanik klavyenin az ses çıkarması ve verdiği hissiyat sebebi ile tercih edebilmektedir. Mekanik klavyelerde bulunan NKRO özelliği, aynı anda tüm tuşlara basılabilmesini sağlamaktadır. ek olarak mekanik klavyelerin ömrü, diğer klavyelere kıyasla daha uzundur. Daha kuvvetli ses verirken, daha tok bir hissiyat sunmaktadır ve daha az tepkime süresi sunmaktadır.