Toplam 1000 Üründe sayfada bulnan 32

HDSSD00250HP108

HP SSD S700 M.2 250G 2LU79AA

415.10TL

Hard Disk

Har Disk Nedir ?

Bilgisayar üzerindeki verilerimizi kalıcı bir şekilde saklamak için kullanılan saklama birimine HDD (Hard Disk) denilmektedir. Hard disk denilen aygıt; dönmekte olan bir mil üzerine sıralanmış olan birkaç parçadan ibarettir. Bunlar; plastik ya da metalden yapılmış ve üzeri manyetik tabaka ile kaplanmış plakalar, plakaların da üst ve alt kısımlarında bulunan okuma / yazma kafaları ile oluşmaktadır. Bilgisayarda kayıt yapmış olduğunuz her veri; disk üzerinde bulunan manyetik tabakalar üzerine kayıt edilmektedir. Verilerin hard disk üzerine kayıt edilmesi sırasında mıknatıslanma mantığı ile hareket edilmektedir. Mıknatıs üzerindeki iki kutup 0 ve 1 değerlerine karşılık gelmektedir. Yani kayıt yapmış olduğunuz veriler, manyetik ortamlara yazılarak kayıt olmaktadır. Manyetik tabakaların üzerinde de dairesel şekilde çizgiler bulunmaktadır. Bu çizgilerin adına da track denilmektedir.
Bir HDD üzerinde; birden çok sayıda plaka üst üste dizilmiş durumdadır. Plakaların alt ve üst kısımlarına veri yazılmaktadır. HDD üzerindeki bir yüz, bir kafa sayesinde okunabilmektedir. Hal böyle olunca yüz ve kafa da aslında aynı tanım olmuş olur. Bir HDD üzerinde bulunan ve adreslenebilir şekildeki en küçük alandaki parçaya sector adı verilmektedir. Ancak bir sektörün üzerinde barındırmakta olduğu en uzun veri miktarı 512 byte uzunluğunda olabilir. HDD üzerindeki kafa ve iz ise yazılacak olan verinin adreslenebilmesi kullanılmaktadır.

Hard Disk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle bir hard disk satın alınırken ilk bakılacak şey; kesinlikle depolama kapasitesi olmalıdır. İhtiyacınıza ne kadar bir depolama alanı gerekliliği olduğuna bakıp, buna göre karar vermelisiniz. İkincisi kesinlikle hızlı bir veri akışı için, dönüş hızına bakmalısınız. Üçüncü bakılacak şey ise; track (iz) başına sektör sayısına bakılmalıdır. Dördüncü bakmanız gereken önemli özellik ise; hard diskin erişim süresidir. Beşinci kısımda, dahili veri transferine bakılmalıdır. Son olarak ta bağlantı türlerine yani hard disk üzerinde kullanılan arabirime bakılarak seçilmelidir.

SSD Nedir?

SSD disklerin açılımı; Solid State Drive ile karşılık bulur. Türkçe hali ise; katı hal sürücüsü anlamına gelir. SSD‘lerin en büyük avantajı hareket ettirilebilir şekilde dizayn edilmiş olmalarıdır. Yani üzerinde herhangi bir mekanik parça barındırmaz. Aksine SSD diskler; dahili devre ve bellek yongalarından oluşmaktadır. Bu sebeple herhangi bir kafa mekanizması bulunmaz. Ve sağlamlığı çok daha uzun sürer. Günümüzde iyi bir masaüstü ya da notebook bilgisayar üzerinde kesinlikle olmazsa olmaz haline gelmiştir. SSD diskler; oldukça yüksek okuma yazma hızlarına sahiptirler. Dolayısıyla normal bir IDE diskten en az 2 kat daha performanslı çalışmaktadırlar.

HDD ile SSD Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi HDD diskler verileri dönen diskler üzerinde depo yapmaktadır. SSD diskler bu nedenle avantajlıdır. Çünkü hareketli olan bir mekanizmaya sahip değildirler. Yani SSD diskler bir anlamda USB belleklere benzerler. Ancak SSD; HDD ile aynı işi görmektedir. Yani bir hard diskten beklenen; işletim sisteminizi yüklemek, kişisel uygulama ve dosyalarınıza erişmeyi sağlamaktadır.