Seçim Özeti
Toplam :
0.00 TL

Satın Al

Seçimi Sıfırla

Ekran Kartı

Ekran Kartı Nedir ?

Ekran kartı, bilgisayarın içerisinde bulunan ve bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan birimdir. Bazı bilgisayarlarda ana kart üzerinde, bazılarında ise harici yani değiştirilebilir ekran kartı yer almaktadır. Ekran kartı bilgisayarın en önemli parçalarından biridir. Görüntünün monitöre yansıtılmasını sağlayan ekran kartları aynı zamanda görüntü kalitesini de belirlemektedir. Ekranda oluşacak görüntü; işlemci ile monitör arasında bir ara birim olan, diğer adıyla grafik kartı olarak da bilinen ekran kartı tarafından toplanıp, bilgisayarın oluşturduğu bilgiler, ekran kartı tarafından monitöre video sinyali olarak gönderilmektedir.
Ekran kartlarının hepsinin farklı özellikleri bulunur. Fakat buna karşın 3 temel özelliğe sahiptirler. Bunlar; Video Chip; ekranın yansıtması gereken görüntüleri oluşturacak olan sinyalleri üretir. RAM; Ekrana gönderilen görüntü bilgilerinin saklandığı bölümdür. Erişimin mümkün olduğunca hızlı olması gerekir. RAMDAC; Grafik işlemcisinde işlenen ve video belleğine aktarılan bilgiler monitöre gönderilemez. Bunun nedeni bu sinyallerin dijital olmasıdır. Bu sinyallerin monitörlerin kabul edebileceği analog RGB sinyallere dönüştürülmesi gerekir. Bu görevi de grafik kartındaki RAMDAC ünitesi yapmaktadır. Bu üç bileşenin teknolojilerine göre performans gösterirler ve bilgisayar işlemcisine büyük oranda yardımcı olurlar. Ekran kartları PCI ya da AGP veri yolunu kullanmaktadırlar. CPU’dan aldıkları verileri çok hızlı bir şekilde ekrana yansıtırlar. Bu da CPU’nun rahatlamasına yol açmaktadır. Ekran kartının gücü ve hafızası ekrana yansıtılan görüntünün hızını ve kalitesini belirler. Yukarıda bahsedilen 3 unsur grafik kalitesinde büyük önem taşımaktadır.

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Bilgisayar bileşenlerinin en önemlisi ekran kartıdır. Genel olarak oyuncular ekran kartı seçerken kararsız kalırlar. Bir bilgisayar toplarken yada alırken hangi amaçla kullanacağınız en önemli konudur. Örnek vermek gerekirse giriş seviyesinde bir ekran kartı ile modelleme yapamaz, günümüzdeki çoğu oyunu oynamazsınız. Oyun oynamak istiyor veya profesyonel işler yapıyorsanız, tercihinizi, ihtiyacını karşılayacak bir ekran kartından yapmalısınız. Almayı düşündüğünüz ekran kartının boyutu da önemlidir. Ekran kartınızın teknik özelliklerini çok iyi inceleyin. Eğer seçtiğiniz ekran kartı yüksek enerjiye ihtiyaç duyuyorsa, mutlaka ekran kartınızı kaldırabilecek bir PSU (Güç kaynağı) almanız gerekmektedir. Bir önemli husus da anakartın üzerinde yer alan slotlardır. Ekran kartları için gereken PCI ve PCI Express slotları mutlaka alacağınız ekran kartına uyumlu olmalıdır. Bütçe herkes için en önemli konudur. Alacağınız ekran kartınında bütçenizi zorlayacak bir ekran kartı olmasını kimse istemez. İhtiyacınızı görecek ve bütçeyi de zorlamayacak ürünler tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ekran kartı alırken oyuncular tarafından yapılan en büyük hata kartların belleklerine, yani RAM miktarlarına bakmaları. Eğer üç monitörle, 4K ekranla çalışmıyorsanız veya cihazınızı televizyona vs. bağlamıyorsanız, RAM konusunda çok fazla endişelenmenize gerek yok. Full HD oyunlar için ‘aşırı’ RAM miktarlarına gerek yok. Ekran kartı bilgisayarda oyun oynayanların en büyük endişesi olsa da, sistemin diğer parçaları da önemli ve kullandığınız platformun limitlerini bilmelisiniz. Eski bir çift çekirdekli işlemciniz mi var? Dual-Core işlemcilerden bahsediyoruz. Eğer böyle bir sisteme yüksek teknolojili bir ekran kartı almayı planlıyorsanız, paranızı çarçur etmeyin. Orta seviye bir kart alıp paradan tasarruf edin ya da en iyi oyun performansını istiyorsanız, modern bir işlemciye geçin.
Aynı şekilde görüntü kısmı da önemli bir faktör. 1280×1024 çözünürlüğünde eski bir monitör, yeni bir ekran kartına ihtiyaç duymaz Tam tersi de, eğer full HD üç monitörlü bir sisteminiz varsa, orta seviye bir ekran kartı modern üç boyutlu oyunlarda kasma sorunu yaşatır. Dolayısıyla, parçalarınızı ve amacınızı iyi tanıyın.