Webcam

Webcam (Web kamerası), doğrudan veya dolaylı yollarla bilgisayarlara bağlanabilen, bazı dizüstü modellerin üzerinde tümleşik olarak yer alan küçük ve dijital kameradır. Web kameraları yardımıyla, kamera üzerinden doğrudan fotoğraf, video veya anlık çekim yapılabileceği görüntülü ve sesli görüşmeler de gerçekleştirebilmek mümkündür.
Kısa bir kurulum sonrası hazır hale gelen web kamerasıyla kullanıcı ister doğrudan fotoğraflar çekebiliyor, isterse de video çekimi veya internet üzerinden diğer kullanıcılarla anlık görüşmeler gerçekleştirebiliyor. Webcam sayesinde toplu olarak görüntülü konferanslar gerçekleştirmek de mümkün.

Webcam Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

1- Çözünürlük

Webcamler çoğunlukla hareketli görüntü yakalama amaçlıdır, bu nedenle genellikle 640×480 piksel standart çözünürlükleri vardır. 640×480 görüntü çıkışı yüksek kalite olmayabilir ancak daha az bant genişliği kullandığı ve gecikmeyi önlediği için İnternet üzerinden yayın yapmak için idealdir. Webcamin yakaladığı görüntü uygun sıkıştırma standartları kullanarak sıkıştırılır, böylece kalitede önemli bir kayıp olmadan minimum bant genişliği kullanılmış olur.

2- Resim sensörleri

Webcamlerdeki resim sensörleri, çözünürlüğü belirleyen en önemli etkenlerdir. Çoğu webcam CMOS (Tamamlayıcı Metal Oksit Yarıiletken) resim sensörleri kullanırlar. Bunlar ucuzdur ve uygun çözünürlükler sunabilirler. Bazı ileri teknolojiye sahip modellerde çok daha fazla ayrıntıyı yakalayabilen CCD (Yükten Bağlaşımlı Aygıt) sistemi kullanılmaktadır. Bu da sabit resimler için faydalı bir özellik olarak webcamin daha yüksek çözünürlükler üretmesini sağlar.

3- Resim yenileme hızları

Çerçeve hızları FPS (frames per second) saniyede görüntülenen resim sayısı) kısaltması ile belirtilir. Bu webcamler için 25-30 FPS arasında olmalıdır. Yeni webcamlerin çoğu 30 FPS hareketli görüntü yakalayabilirler. Düzgün bir yakalama hızı, diğer uçtaki görüntünün aynı derecede düzgün olacağı anlamına gelmez; çerçeve hızları (görüntülü konferans veya sohbet yaparken) büyük oranda hem alıcının, hem de gönderenin İnternet bağlantı hızına bağlıdır.

4- Sabit resimler

Webcamlerin sabit görüntü yakalama çözünürlükleri yeni dijital fotoğraf makinelerdeki kadar yüksek değildir ve genellikle ilgili modelin desteklediği görüntü yakalama çözünürlüğünün bir üst adımına eşittir. Genellikle 352×288 ile başlar ve 800×600e kadar yükselir. Webcaminiz ile çektiğiniz resimler, e-posta ile göndermek veya İnternet sayfalarında yayınlamak için çok uygundur.

5- Renk derinliği

Renk derinliği, webcamin üretebileceği renk çeşitliliğini belirtir. Ortalama bir webcamde 16-bir renk derinliği vardır. 16- bit altındaki renk derinlikleri soluk görüntülere neden olacaktır. Diğer yandan yüksek değerler ise yüksek renk derinliği daha büyük görüntü boyutlarına neden olduğu için İnternet bant genişliğine daha büyük bir yük bindirecektir

7- Dahili bellek ve esneklik

Bazı webcamlerde dahili bellek bulunur. Webcamlerin üzerindeki ortalama dahili bellek boyutu yaklaşık 8 MBdır. Dahili bellek, sabit ve hareketli görüntüler saklamak için kullanılabilir. Bu özelliğe sahip webcamlerin çoğu sökülebilir ve bilgisayara bağlı değilken resim çekmek veya hareketli kısa görüntüleri kaydetmek için hem portatiflik, hem de esneklik sağlarlar. Bu aygıtlarla yapılabilecek fazla şey yoktur, çünkü kesinlikle birçok özelliğe sahip olan dijital kameraların yerine kullanılma amacı taşımazlar. Dijital kameralar görüntüleri çok daha yüksek çözünürlüklerde kaydederler ve çok sayıda ilave özellikleri vardır.

8- Arayüz ve bağlanabilirlik

Çoğu webcam bağlantı için USB arayüzünü kullanır; USB arayüzü hot swap(çalışma sırasında sökülebilme) özelliği olduğu için daha yüksek hız ve esneklik sunar. Böyle bir arayüz, bilgisayarınızı kapatmadan ve yeniden başlatmadan webcami takıp çıkartabilmenizi sağlar. Aygıt bağlandığı anda algılanır ve kullanıma hazır olur. Piyasadaki yeni webcamler USB 2.0 bağlantısı kullanırlar; bu USB arayüzleri içinde en hızlı olanıdır. Daha hızlı veri aktarımı sağlar ve daha yüksek çerçeve hızı ve kalitede görüntü kaydedilmesini sağlar.

9- Loş ışıkta performans

Webcamler, dijital fotoğraf makinelerinden farklı olarak tümleşik şaş bulundurmazlar. Loş ışıkta görüntü yakalarsanız CMOS sensörün ve diğer elemanların kalitesine bağlı olarak farklı sonuçlar alabilirsiniz. Bazı webcamlerde ortamın ışık koşullarına çok iyi yanıt veren yüksek hassasiyetli mercekler bulunur. Kimilerinde ise kısıtlı hassasiyet vardır ve bu nedenle loş ışıkta kullanıma uygun değillerdir. Satın almadan önce çeşitli modellerin loş ışıktaki performanslarını kontrol

10- Donanım ile gelen yazılım

Yazılım paketi, kamerayı yüklemenize ve yapılandırmanıza yardımcı olan uygulamalardan oluşur. Çoğu webcam aynı zamanda hareketli ve sabit görüntüleri iyileştirmek veya özelleştirmek için temel görüntü düzenleme araçları sunarlar. Son kararı vermeden önce paketle birlikte gelen yazılım da değerlendirilmelidir. Dikkate almanız gereken diğer önemli özellikler ise sürücü desteği ve uyumluluk ile ilgili konulardır; webcamin kullanılacağı bilgisayar ve uygulamaları desteklediğinden emin olmalısınız.

11- Hareket algılama

Bu özelliği tüm webcamlerde bulamayabilirsiniz, ancak yeni modellerde hareket algılama özelliği bulunmaktadır. Hareket algılama özelliği ile webcami olan PCnizi gelişmiş bir güvenlik sistemine dönüştürebilirsiniz. Kapalı devre kameraya benzer şekilde çalışır ve webcaminizi gizleyerek hareket algıladığında görüntüyü kaydetmesini sağlayabilirsiniz. Webcami hareket algılama için istiyorsanız bu özelliğin webcam tarafından desteklenmesine ve gerekli yazılımları içermesine dikkat etmelisiniz.

12- Kablolumu kablosuz mu?

Kablolu webcamler kablosuzlardan daha yaygındır. Kablosuz webcamler daha pahalı olmalarına rağmen kendi avantajları vardır.Örneğin teller ve kabloların meydana getirdiği kalabalığı önlerler; bilgisayar ile iletişim ve görüntüleri aktarmak için kablosuz teknoloji kullanırlar. Ancak bu kameraların maksimum menzil açısından kısıtlamaları vardır; 20 metre veya daha yakında kullanılmaları gerekir.