Seçim Özeti
Toplam :
0.00 TL

Satın Al

Seçimi Sıfırla

Kasalar

Bilgisayar Kasası Nedir ?

Bilgisayar kasası; anakart, işlemci, ram, harddisk, ekran kartı, ses kartı, cdrom ve disket sürücüsü gibi tüm parçalarını fiziksel darbelerden ve dış etkenlerden koruyan bir kutudur. Metal ya da plastik olabilmektedir. Daha önceleri slim kasa adı verilen yatık kasalar kullanılırken, gelişen ve değişen teknolojiyle birlikte dik kasalar kullanılmaya başlanmıştır. Kasanın en önemli bileşeni ise güç kaynağıdır. Güç kaynağı gelen elektriği bilgisayarın kullanabileceği şekilde ayarlama görevini yapmaktadır.Elektrik kesintileri veya gelen voltaj gücündeki dalgalanmaların, bilgisayarınıza zarar vermemesi için kesintisiz güç kaynakları kullanılmalıdır. Bilgisayar kasası üzerinde bir adet açma – kapama, bir adet yeniden başlatma ve bilgisayarın özelliğine göre bir tane de kilit düğmesi bulunmaktadır.

Kasa Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasanın Ergonomik Oluşu: PC kasasının ergonomik olması demek kullanımı, kurulumu ve taşınması sırasında kullanıcıya engel teşkil etmeyecek şekilde tasarlanmış olması demektir.Kullanılan malzemenin kalitesi: Anakartın kasa içine oturacağı levha ne kadar sağlam, esneyip anakartı gerdirme ihtimali var mı ve buna benzer bir çok detay göz önünde bulundurulmalıdır.Üzerindeki güç kaynağı: Güç kaynağı seçiminde dikkat edilecek nokta kullandığımız donanımı karşılayacak bir güce sahip olup olmadığıdır.Bağlantı girişleri: Kasanın ön panelinde bulunan bağlantı girişleri ve bunların yerlerinin ne kadar düzgün olduğu son kullanıcıyı ilgilendiren bir özelliktir.
Dış görünüşü: En az önem teşkil eden ama en çok aranılan özellik kasanın güzel görüntüsüdür.

Oyuncu Kasaları

Oyuncu kasaları, normal kasalara göre biraz daha farklıdır. Oyun severler genelde oyuncu kasalarında mevcut olan led ışıklandırmalar ve fanlarla tarzlarını gösterebilirler. Bazı oyuncu bilgisayarlarında yan kasa penceresi şeffaftır, amaç iç bileşenlerin görünmesini sağlamaktır. Oyun oynamayı seven biri iseniz kesinlikle oyuncu bilgisayar kasalarını tercih etmelisiniz. Seçeceğiniz kasa geniş hacimli ve hava sirkülasyonuna müsait yapıda olmalıdır.