Tabletler

Tabletler, klavye yada mouse ihtiyacı olmadan, dokunmatik ekran ile notebook veya masaüstü bilgisayarlarda yapabileceğiniz bir çok işi yapabilmenizi sağlar. Tabletleri, normal bir bilgisayardan ayıran en önemli özelliği boyutu diyebiliriz, donanımsal ve işlevsel olarak ne kadar bir bilgisayar görevi görse de, görsel olarak daha çok akıllı telefonlara benzemektedirler. Tablet bilgisayarınız ile internete bağlanabilir, film izleyebilir, oyun oynayabilir, müzik dinleyebilir, maillerinizi yönetebilir ve dosya alıp gönderebilirsiniz. Wi-fi olmayan yerlerde sim kart yuvası bulunan tabletleri tercih ederek mobil ağınızla internete bağlantı sağlayabilirsiniz. Yaygın olarak android işletim sistemi kullanan tabletlerin , android dışında iOS ve Windows işletim sistemine sahip çeşitleri de mevcuttur. Tablet tercih ederken dikkat etmeniz gereken bir kaç kriter vardır. Tableti ne amaçla kullanacağınız, bütçeniz, tablet boyutu sizler için önerebileceğimiz ve dikkat etmeniz gereken unsurlardır. Masaüstü yada dizüstü bilgisayar alırken donanımsal özelliklere ve işletim sistemine nasıl dikkat ediyorsak tablet seçerken de dikkatli davranmalı ve doğru karar vermeliyiz.

İşletim Sistemi

Tablet alırken karar vermeniz gereken unsurların biri işletim sistemi olduğundan bahsetmiştik. Android, iOS ve Windows işletim sistemlerinden birini tercih etmelisiniz. Aslında bu 3 sistem dışında Ubuntu gibi çeşitli işletim sistemleri de bulunmaktadır. Ancak çok tercih edilmediğini belirtmek isteriz. iOS işletim sistemini kullanmak isterseniz Kullanacağınız işletim sisteminin Store'unda bulunan uygulamaların ücretli yada ücretsiz olmaları, çeşitliliği bir fikriniz olması konusunda size yardımcı olabilir.

Ekran Boyutu

Genel olarak ekran boyutu, kişinin tercihine ve alışkanlığına bağlı bir tercihtir. Daha küçük tablet modelini tercih etmeniz taşırken avantaj olacak iken, film izlerken daha büyük ekranlı bir modele ihtiyaç duyabilirsiniz. Belirtmek isteriz ki ekran boyutu arttıkça batarya süresi azalmaktadır. Tablet modeli, eğer tasarımsal olarak sizi çok etkilemiyorsa, burada kullanım amacınıza uygun tablet seçmenizi tavsiye ederiz.

Kamera

Aslında tablet kamerası, ürünün fiyatına çok etki etmez. Eğer sürekli fotoğraf ve video çekiyorsanız seçtiğiniz modelin kamera özelliklerine dikkat etmenizi öneririz. 720p veya 1080p kalitesinde çekim yapan kameralı tabletleri incelemenizi öneririz.

Batarya

Aslında daha önce belirttiğimiz gibi, batarya süresi; sizin tableti ne amaçla kullanacağınıza bağlıdır. Sadece oyun oynamak şarjın daha hızlı bitmesine sebep olurken, günlük rutin işlerinizi (e-posta yollamak, gazete okumak vb.) çok az şarj ile uzun sürede tamamlayabilirsiniz. Buarada tablet şarjının, notebook şarjına göre daha uzun dayanması büyük bir avantajdır.

Sizler için önemli kriterleri ve alırken dikkat edilmesi gereken durumları özetledik. Bütün markaların bütçenize en uygun modelleri mağazamızda yada tablet kategorimizde bulabilirsiniz.