Seçim Özeti
Toplam :
0.00 TL

Satın Al

Seçimi Sıfırla

Power Supply

Power Supply Nedir ?

Güç kaynağı da denilen; bilgisayar kasasının içerisinde bulunan bölmeye yerleştirilen, içinde transformatör veya elektronik devreler bulunan, bilgisayar birimlerinin düzgün bir biçimde çalışması için gerekli olan enerjiyi sağlayan donanımdır. Standart bir bilgisayarın kullanmış olduğu güç kaynağı yaklaşık 300 ile 600 Watt güce sahiptir. İlk girişte 220 Watt olan elektrik güç kaynağı sayesinde bilgisayarın ihtiyacı olan 6-12 Watt seviyesine dönüştürülmektedir. Bilgisayarların gün geçtikçe gelişmesiyle beraber güç kaynakları (power supply) da gelişmektedir. Önceden güç kaynakları yazılım ile kontrol edilemezken, teknolojinin gelişmesi ile birlikte güç kaynakları işletim sistemleri ile kontrol edilebilir hale gelmiştir.

Power Supply Ne İşe Yarar ?

Power Supply'ların (güç kaynağı) temel amacı bilgisayarın ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamaktır. Tabiki bu enerjiyi sağlarken güç kaynağı ısınır ve soğutma amacıyla kullanılan bir fana sahiptir. Güç kaynağı genelde işlemci ve RAM yuvalarına yakın bir noktada bulunur. Bu sayede üzerindeki fan ile bilgisayar içerisindeki sıcak havayı emerek dışarı atar. Güç kaynakları çok fazla ısındığından dolayı güçlü bir fana ihtiyaç duyulur. Aksi takdirde sistem fazla ısınır ve donanımsal arızalara yol açabilir.
Günümüzde en çok kullanılanı ATX güç kaynaklarıdır. ATX güç kaynaklarında güç kontrolü dijitaldir ve bilgisayarın açma tuşuna basıldığında çalışmaya başlar. Ayrıca yazılımsal olarak güç düğmesine basınca kapansın, güç düğmesinden kapanmasın, kapatma komutu verilince otomatik kapansın seçenekleriyle de kişiselleştirme yapılabilir.

Power Supply Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

“Tek ekran kartlı bir bilgisayar kasası için 500W’lık güç kaynağı yeterli olur” gibi klişe laflara doğrudan inanmamak gerekir. Çünkü günümüzde ekran kartının yanı sıra birçok parça yüksek güç tüketimine sahip olabiliyor. Bu yüzden de kesin olarak hesap yapmadan güç kaynağı satın alınmamalı. “Bu hesaplarla uğraşmaya ne gerek var 1000W’lık bir güç kaynağı alalım ve gerisini düşünmeyelim” de diyebilirsiniz. Fakat güç kaynaklarının Watt değeri arttıkça fiyatları da fazlasıyla yükseliyor. Yani güç kaynağını gereksiz derecede fazla güç sağlayan bir model seçmeniz bilgisayarınızın toplam fiyatını da fazlasıyla artırarak bütçenizi zorlayabilir. Bunların dışında güç kaynağı satın alırken sessizliğine ve sahip olduğu sertifikalara da bakmalısınız. Çok gürültülü bir fana sahip olan güç kaynağı sessiz odanızda gereksiz uğultu yaratabilir. Ayrıca 80+ şeklinde birtakım sertifikalar var. Bu sertifikalar güç kaynağının üzerinde yazan Watt değerinin yüzde 80’ini rahatça sağlayabildiğini bize gösteriyor. 80+ Bronze, 80+ Silver ve 80+ Gold gibi tabirleri sıkça görebilirsiniz. Örneğin 80+ Gold sertifikalı ve 700W değerinde bir güç kaynağı düşünelim. Bu güç kaynağı bize kesinlikle 560W ve üzerinde bir güç sunacaktır. Eğer sertifikası olmayan bir güç kaynağı ise üzerinde yazan 700W kadar güç almak imkansızdır diyebiliriz.