Kart Okuyucular

Bazen card reader olarak da duyabileceğimiz kart okuyucular; bilgisayar, cep telefonu, fotoğraf makineleri ve birçok multimedia cihazda kullanılan taşınabilir belleklerin çalışmasına olanak veren bir aygıttır. Bu donanım sayesinde bahsettiğimiz cihazlara kayıtlı olan veri ve bilgiler, bir başka cihaza saniyeler içerisinde aktarılır. Genellikle kart okuyucuların miniSD, MicroSD, SD / MMC, MMC micro, CF / MD, M2 ve MS / DUO kartları için bir yuvası vardır.
Tek Kart Okuyucu: Herhangi bir kart çeşidine ait sadece tek bir kartı destekleyen cihazlardır.
Tek Seri Kart Okuyucu: Kart çeşitlerinden bir çeşide ait tüm kartları okuyan cihazlardır. Örneğin sadece Memory Stick versiyonlarını destekleyen kart okuyucular.
Çoklu Kart Okuyucu: Birden fazla kart çeşidini ve onların alt modellerini destekleyen cihazlardır. Bunlar "9 in1", "23 in 1" gibi isimlendirilmelerle belirtilir. Örneğin günümüzde hemen hemen tüm kart çeşitlerini destekleyen okuyucular bulunmaktadır.
Kart okuyucuların bilgisayarın işletim sistemine uyumlu olması önem teşkil eder. Günümüzde Windows XP, Windows Vista, Windows 7 ve üzeri; Mac OS X 10.4 veya üstü gibi işletim sistemlerini destekleyen kart okuyucular mevcuttur.