Toplam 1000 Üründe sayfada bulnan 32

RAMD4016GCRU0165

Ballistix 16GB 3200MHz BLS16G4D32AESE

853.91TL

Bellekler

Bellek (RAM) Nedir ?

Bellek; RAM (Random Acces Memory) bilgisayarlarda, tabletlerde ve cep telefonlarımızdaki en önemli donanımlardan birisidir. RAM için kısaca geçici depolama ünitesi denilebilir. Rastgele Erişim Belleği (RAM), işlemciden ve diğer bilgisayar bileşenlerinden gelen talimatları ve görevler yapılırken kullandıkları verileri depolamak için kullanılan bilgisayar sisteminin donanım bileşenidir. RAM, bilgisayarınızda çalışan program verilerinin, hızlı erişebilirliğini arttırmak için bilgisayar sisteminin hafızasında tutulması işine yarar. Sabit diskte bir hafızadır, RAM da bir hafızadır. Sabit diskte veriler bilgisayar sistemini kapattığınızda da kalır. RAM hafıza ise elektrik kesildiğinde sıfırlanır ve veriler kayıt altında tutulmaz.

Bellek (RAM) Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

RAM bellekler, bilgisayarın kullanım amacına göre de değişiklik gösterebilir. İnternette sörf yapmak, video izlemek gibi bilgisayarı yormayan işlemler fazla RAM’e ihtiyaç duymazken görselliği yüksek oyunlar, yüksek çözünürlüklü videolar, CAD gibi yüksek kaynak isteyen işlemlerde RAM önemli bir rol oynar. RAM’in yetersiz kaldığı durumlarda ise dahili depolamadan ayrılmış bir bölüm sistem tarafından RAM olarak kullanılabilir. Ancak dahili depolama biriminin veri okuma ve veri yazma hızı RAM kadar yüksek olmadığı için bilgisayarda performans kaybı ortaya çıkar. RAM’in yetersiz kaldığı durumlarda dahili depolama biriminde açılan geçici bellek bölümüne ise sanal bellek adı verilir. Bu nedenle RAM satın almadan önce bilgisayarınızı ne için kullanacağınıza karar vermek ve bu doğrultuda RAM’in görevleri nelerdir konulu bir araştırma yapmak doğru RAM miktarını seçmenizde yardımcı olacaktır.
Her bilgisayarın RAM belleğe ihtiyacı vardır. Çok fazla veri alanı gerektirmeyen programların yanı sıra Adobe Photoshop gibi ortam düzemleme programları daha fazla veri alanı gerektirir. Bellek yönünden en çok güç isteyen yazılımlar da oyunlardır. Bilgisayarınızda bulunan RAM miktarı ne kadar fazlaysa aynı zamanda birden fazla programı çalıştırmak anlamına gelen çoklu görevlere de ona göre imkan tanınır. RAM bellek özelliklerine ek olarak kullanıcıya yönelik de bellek miktarı ayarlanabilir.
İhtiyacınız olan RAM miktarını belirlemek için kullandığınız programların RAM gereksinimlerine bakmanızda fayda var. Çoğu giriş seviyesi bilgisayarda bulunan 4GB RAM, işinizi görecektir. Ancak 4GB RAM ile video işleme araçları gibi yüksek yoğunluklu programları çalıştırmayı düşünmeyin. Bugün 8GB RAM, standartlaşmaya başlamış durumda. 8GB RAM'i tercih etmeniz halinde bilgisayarınızı yakın geleceğe de hazırlamış olacaksınız. Ciddi bir oyuncuysanız veya video düzenleme yazılımları kullanıyorsanız, 8GB yerine 16GB RAM düşünmenizde fayda var.