Evinizde Bitcoin ve Diğer Coinleri Nasıl Üretirsiniz ?

by Blogger

Blogger / 2018-01-12 11:31:05Son zamanlarda oldukça popüler olan digital para birimlerini evimizde, işyerimizde üretmek mümkün mü ? 
Evet mümkün.. 
Yıllar önce Bitcoin 1$ iken 10 Bitcoin üretseydiniz şuan yaklaşık 150.000$ karşılığında Bitcoininiz olabilirdi. Tabi Bitcoin algoritması zorlaştıkça, mining (kazı) de zorlaşıyor. Bu sebeple üretimi daha kolay olan Ethereum (ETH) üretiminden bahsedeceğiz.

Bilindiği üzere son yıllarda yıldızı parlayan digital paralardan biri de Ethereum ve gün geçtikçe daha fazla kişinin dikkatini çekiyor. Windows’ta dahi oldukça kolay bir şekilde yapılabilen Ethereum madenciliği, bu dijital para birimini daha da çekici kılıyor. 

Öncelikle solo yani tek başınıza madencilik yapabilmeniz için elinizde güçlü sistemler olması gerektiğini belirtelim. Bunun için de sizlere önerimiz pool mining yapmanızdır. Pool mining nedir kısaca açıklamak gerekirse : Basitçe az sayıda sistemi olan kullanıcının, büyük bir gruba katılarak ekip çalışması yapması ve bu sayede daha hızlı kazanç sağlamasıdır. 
Ethereum madenciliği yapmak istiyorsanız bunun için kullanmanız gereken ekipmanlar ekran kartları. Tavsiye vermek gerekirse : INNO 3D P106 100 6GB EKRAN KARTI. Mining için kullanılan ekran kartlarının garanti süresi genellikle 3 ay iken, tavsiye ettiğimiz ekran kartının 3 yıl garanti sürecinden yararlanabilirsiniz. ( https://www.vizyonbilgisayar.com/urun-3184-inno-3d-p106-100-6gb-ekran-karti/ )

Peki sadece ekran kartı almakmı gerekiyor? Tabiki hayır, aslında bir bilgisayar kuruyorsunuz ve bu bilgisayardaki ekran kartı sizin için kazım yapıyor. Bu kazım gücünü nekadar arttırmak istiyorsanız bilgisayarınıza okadar ekran kartı ilavesi yapıyorsunuz. Bu sisteme de "RIG" adı veriliyor.Donanımınız hazır olduktan sonra kendinize bir havuz seçmelisiniz ayrıca ürettiğiniz coine özel wallet adresi oluşturmalısınız. Şuan piyasada bir çok madencilik havuzu bulunmakta örnek bir kurulum yapmak için Nanopool ile işlem yapalım.https://zec.nanopool.org/help adresine girip AMD grafik kartına sahipseniz Download Claymore (OpenCL) düğmesine, NVIDIA karta sahipseniz de Download EWBF (CUDA) düğmesine tıklayın. İndirdiğiniz dosyaları arşivden bir klasöre çıkartın. Şimdi bu dosyalar içinde bazı düzenlemeler yapmanız gerekiyor:
NVIDIA kartlar için :
t1RRQBpFUHtNxvYoSxrELvjZb39msqteuFW yerine siz, kendi adresinizi (wallet) yazacaksınız.

Bu işlemi yaptıktan sonra start.bat dosyasına çift tıkladığınızda madencilik işlemi başlayacaktır.

Grafik kartı belleğiniz en az 2 GB olmalı. Bu, her dijital para birimi madenciliği için geçerli. 1 GB belleğe sahip ekran kartlarıyla madencilik yapamazsınız.
Uzun vadede bazı dijital para birimlerinin sistem gereksinimlerinin artması ihtimaline karşın grafik belleği 4 GB ve üstü olan kartları tercih etmenizde fayda var. Tabi burada ekran kartı belleğinden ziyade GPU gücünün önemli olduğunu belirtelim.
Ne kadar iyi ve ne kadar fazla ekran kartı, o kadar güçlü madencilik, o kadar hızlı para akışı anlamına geliyor. Lakin burada da kartın ve madencilik yapılacak sistemin güç tüketimini de hesaba katmanızda ve watt/performans oranı yüksek bileşenleri tercih etmenizde fayda var.

Ortalama bir elektrik maliyeti hesaplamak gerekirse : 
24 saatlik 2.7 GH/s (2700 MH/s) üretim için, aylık tahmini 7174$ getiri olduğunu düşünürsek, 100 MH/s lik üretim için tahmini gelirimizi hesaplayalım :
7174 / 2700 = 2,65  (mh başına dolar getirisi)
2.657 X 100 = 265,7  (100 mh karşılığı dolar getirisi)

100 MHlık sistemler genelde 500 watt'ın altında elektrik tüketir ancak biz ortalama tüketimi 500 w olarak alalım. 

500w x 24saat x 30gün x 0.48 TL = 172 TL (aylık elektrik maliyeti). 

Aylık 265,7 dolarlık mining gelirimiz vardı. Türk lirası karşılığı ise 1009 TL (dolar kuru 3,8 alındı).

1009 - 172 = 837TL 'lik aylık getiri sağlıyor. (Tahmini getiri)

Bu rakamlar, Ethereum'un değerine, TL'nin Dolar karşısındaki değerine göre değişimler gösterir ve verilen rakamlar ethermine.org sitesinden alınmıştır. 
Sizlerde evinizden Ethereum madenciliğine başlamak isterseniz yukarıdaki adımları izleyebilir ve üretime başlayabilirsiniz.
Çok önemli bir tavsiye, her ne konu olursa olsun, yaptığınız yatırımlar, yaşadığınız kayıplarda sizi üzmeyecek, hayat kalitenizi düşürmeyecek miktarlar olmalı. Herkese bol kazançlar.