Intel ve AMD'den İşbirliği

by Blogger

Blogger / 2018-01-04 12:01:32Intel ve AMD güçlerini birleştiriyor; grafik işlemci birimi barındıran bir dizüstü bilgisayar yongası için anlaşma yaptılar.

AMD ve Intel’in güçlerini birleştirdiğine yönelik sürpriz basın açıklamasının ardından piyasaya çıkacak ilk işlemciler merak edilmeye başlanmıştı. Yeni oluşturacakları yonga, ince ve taşınabilir formda olacak. Yüksek güç isteyen oyunlara da uygun olabilecek yonga seti, dizüstü bilgisayarlara özel olarak sunulacak. İlk model ise Intel Core i7-8809G işlemcisi olacak.

Intel Core i7-8809G Hakkındaki Detaylar 

İşlemci ile ilginç ayrıntı Radeon RX Vega M GH grafik birimi ile Intel Iris HD 630 grafik biriminin bir arada olması. İlk kez bir işlemci yongasında iki rakip firmanın grafik birimleri yer almış olacak. Yonganın grafik yüküne göre birimler arasında geçiş yapabileceği anlaşılıyor.

Intel hız aşırtma (OC) web sayfasındaki listelemede, dört çekirdek ve sekiz iş parçacığı ile 3.1 GHz saat hızına sahip Core i7-8809G adlı bir işlemci fark edildi. İşlemcinin grafik işlemcileri ise Radeon RX Vega M GH ve Intel HD Graphics 630 olarak gözüküyor. Hades Canyon çipinin hedef termal tasarım gücü (TDP) ise 100W. Son olarak çipin çift kanal DDR4-2400 desteği sunduğunu belirtelim.

Yeni çipin RX 470 GPU ile eşit 204 GB/s bellek bant genişliği sunacağı öne sürülüyor. Ayrıca 1,536 GPU çekirdeğinin çipi 200 dolar altı orta sınıf GPU’lara dahil edeceği ve çipin çift kanal desteğiyle oyun yükünü alabileceği düşünülüyor. Ek olarak, çipin 4.1 GHz’e hız aşırtılabileceği de bilgilerden.Yeni Intel Core i7-8809G kombo çipi dengeleri değiştirecek gibi gözüküyor.